اردوغان: با روسیه گفت وگو می کنیم تا لیبی سوریه دیگری نشود

به گزارش وبلاگ بوستان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت که درباره اوضاع لیبی با روسیه صحبت خواهد نمود و آنکارا نمی خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل گردد.

اردوغان: با روسیه گفت وگو می کنیم تا لیبی سوریه دیگری نشود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درخواست نموده تا دیداری با وی درباره موضوع لیبی داشته باشد، چراکه نمی خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل گردد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: ترکیه و لیبی می توانند به صورت مشترک به عملیات اکتشاف در دریای مدیترانه بپردازند.

اردوغان در ادامه به اقدام دولت یونان در اخراج نماینده لیبی از این کشور اشاره نمود و گفت: این اقدام یونان رسوایی بین المللی بوده و آنها بهای این اقدامات خود را در عرصه بین المللی پرداخت خواهند کرد.

وی همچنین گفت که به نخست وزیر یونان پیشنهاد داده تا درباره لیبی به گفت وگو بنشینند.

نیکوس دیندیاس وزیر خارجه یونان روز آدینه در یک کنفرانس خبری خاطرنشان کرد که آتن به محمد یونس المنفی سفیر دولت وفاق ملی لیبی 72 ساعت مهلت داده تا یونان را ترک کند.

دیندیاس همچنین امضای یادداشت تفاهم دریایی بین طرابلس و آنکارا را نقض آشکار قانون بین المللی خواند.

دولت وفاق ملی لیبی و ترکیه 10 روز پیش گذشته در شهر استانبول در حضور رئیس جمهور ترکیه و فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی دو یادداشت تفاهم امضا کردند که یکی در مورد معین مناطق نفوذ دریایی دو کشور و دیگری مربوط به تقویت همکاری امنیتی دو طرف بود.

در پی امضای این یادداشت تفاهم، یونان، مصر و قبرس بیانیه مشترکی صادر و طی آن امضای یادداشت تفاهم درباره مناطق دریایی را اقدامی فاقد وجاهت قانونی خواندند.

اردوغان در ادامه سخنانش اضافه نمود که این کشور در حال حمایت از مرزهای ناتو بوده هر چند که بعضی کشورهای عضو این پیمان موانعی را در سر راه ترکیه قرار داده اند.

وی به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیز اشاره نمود و گفت که هدف اساسی سوریه خالی کردن منطقه شمال سوریه از تروریست ها بوده و بر حق خود در این درخواست در مذاکره با روسیه و آمریکا تاکید نموده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: با روسیه گفت وگو می کنیم تا لیبی سوریه دیگری نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: با روسیه گفت وگو می کنیم تا لیبی سوریه دیگری نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید