با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟

به گزارش وبلاگ بوستان، خبرنگاران: برخی از خانم ها زندگی با یک مرد عصبانی را به زندگی در کنار یک آتشفشان فعال تشبیه می نمایند. کسی که با یک آدم عصبانی زندگی می نماید همواره منتظر است چیزی باعث گردد باران خشم یا همان گدازه ها همه جا را فرا بگیرد.

با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟

حتی یک انگیزه کوچک می تواند فورا تعادل همه چیز را بهم بریزد و یک روز کاملا خوب و قشنگ را به یکی از بدترین روز ها تبدیل کند. یکی از تفاوت های بزرگ یک شوهر عصبانی و یک آتشفشان این است که از یکی از آن ها خیلی راحت تر می توانید دور شوید.

اما از طرفی دیگر، شوهرتان را بهتر از یک آتشفشان می توانید کنترل کنید و سر سامان دهید. دست کم می توانید خودتان را برای برخورد با همسرتان که نسبت به عشق و زندگی با او تعهد دارید تا حدودی آماده کنید.

در توصیه های زیر، فرض را بر این می گذاریم که خشم شوهر شما مستقیما به سمت شماست، نه یک سیاستمدار و یا قبض برق! اما یادتان باشد برای اینکه توصیه های زیر موثر باشند، باید طرز فکرتان را تغییر دهید و حتی گاهی از غرورتان کم کنید. شما باید روشی را در پیش بگیرید که برای هر دوی شما بهترین باشد؛ بنابراین اگر آماده اید که خودتان را به یک نگرش جدید مجهز کنید و مهارت های مفیدی یاد بگیرید، ادامه مطلب را بخوانید.

چرا شوهرم اینقدر بدخُلق و عصبانی است؟

اینکه شوهر شما رفتار نامناسبی با شما دارد و بی دلیل از دست تان عصبانی می گردد دلایل زیادی دارد. بعضی از این دلایل مربوط به مشکل جسمی یا روحی پنهان هستند که شناسایی نشده اند و دلایل دیگر نیز محیطی اند.

پایین بودن تستوسترون

هر چند خیلی از افراد، بالا بودن سطح تستوسترون را با خشم و خشونت مرتبط می دانند، اما معمولا استفاده نادرست از استروئید است که چنین رفتار هایی در فرد ایجاد می نماید، نه فراوری تستوسترون به صورت طبیعی. مطالعات نشان داده اند مردانی که سطح تستوسترون شان پایین است، تحریک پذیرترند و در معرض نوسانات خلقی قرار دارند. فاکتور های محیطی مانند رژیم غذایی و کیفیت خواب نیز می توانند بر سطح تستوسترون اثر بگذارند. خیلی از مردان دچار کمبود تستوسترون هستند که معمولا تشخیص داده نشده باقی می ماند.

پایین بودن سروتونین

یکی از پیغام رسان های عصبی مهم در مغز ما، سروتونین است که نقش مهمی در سلامت هیجانی و روحی ما دارد. اگر میزان سروتونین کم باشد، تحریک پذیر و عصبی و افسرده خواهیم شد. تغذیه و عادات خواب همان طور که بر سطح تستوسترون اثر می گذارند، بر میزان سروتونین نیز اثرگذارند.

استرس زیاد

کورتیزول یا همان هورمون استرس می تواند سبب تحریک پذیری و زودرنجی گردد و در ضمن مسائل ادراکی ایجاد نماید. اگر شوهر شما در محل کارش زیاد در معرض استرس است و خوب نمی خورد و به اندازه کافی نمی خوابد، پس سطح کورتیزول خونش بالاست و همین می تواند او را به آدم دیگری تبدیل کند.

از دست دادن هدف و هویت مردانه

کار ها و کوشش های سخت همسرتان با هدف زندگی کردن طبق ایده آل های دور از دسترس مردانه می تواند او را فرسوده کند. تنها به موفقیت کاری توجه کردن و هدف را صرفا روی درآمد بیشتر گذاشتن می تواند سبب استرس، انزوا و اندوه گردد. شوهر شما ممکن است احساس کند در مقایسه با دیگران، نالایق است و این احساسات می توانند خود را به صورت خشم و عصبانیت بروز بدهند.

ضربه های روحی برطرف نشده

این امکان هم وجود دارد که شوهر شما درگیر مسائل هیجانی حل نشده ای باشد که سعی می نماید زخم های روحی ناشی از آن ها را پنهان کند. در نتیجه، این سرکوب و خودخوری او را عصبی و تحریک پذیر نموده است.

با شوهر عصبانی ام چه کنم؟

همواره سعی کنید رویکردتان در اختلاف ها و بحران ها، با خونسردی و آرامش همراه باشد. اگر هر دوی شما نسبت به هم عصبانی باشید و پرخاش کنید، به راحتی موقعیت از کنترل تان خارج خواهد شد.

1. نترسید

از خود ِ خشم نترسید. این را بدانید که خشم از کمبود قدرتی واقعی ناشی می گردد. در اغلب موارد خشم، به این دلیل ظاهر می گردد که فرد کنترلی روی موقعیت پیش آمده ندارد. پس از این به بعد به خشم همسرتان مانند گریه یک کودک نگاه کنید، نه غرش یک شیر!

2. رفتار و حرکات خودتان را آنالیز کنید

به این فکر کنید که نقش شما در برانگیخته شدن خشم همسرتان چیست. باید با خودتان روراست باشید. اگر در شعله ور شدن آتش اختلاف ها نقشی دارید، پس باید مسئولیت رفتار های خودتان را بپذیرید و اگر به این نتیجه رسیدید که عامل خشم شوهرتان رفتاری از خودتان است شاید لازم باشد بابت آن ها عذرخواهی کنید. اما اگر ارتباطی میان خشم همسرتان و رفتارهای تان پیدا نکردید، پس باید ببینید کجا ها و در چه مواردی همسرتان نسبت به شما دچار سوء تفاهم می گردد.

3. بپذیرید که خشم شوهرتان، یکی از عادت های اوست

خیلی وقت ها، خشم یک مرد فقط یک عارضه است؛ عادتی که با کم اهمیت ترین انگیزه ها برانگیخته می گردد. این تقصیر شما نیست که همسرتان زود عصبانی می گردد و مهم نیست او چقدر کوشش می نماید (عمدا یا غیر عمد) تا شما را شستشوی مغزی بدهد که باور کنید مقصر شما هستید، به هر حال تحریک پذیری همسر شما ربطی به شما ندارد. مسئولیت کلمات و رفتار های شوهر شما با خود اوست، بنابراین هرگز بابت رفتار ها یا حرف هایش خودتان را سرزنش نکنید.

4. سعی نکنید خشم او را مهار کنید

سعی نکنید خشم همسرتان را کنترل کنید و مهمتر اینکه تمرکزتان را روی تغییر دادن او نگذارید، چون نمی توانید، فقط خودش می تواند خودش را تغییر بدهد. تمام کاری که شما می توانید بکنید این است که واکنش خودتان را نسبت به او کنترل کنید و در نتیجه روی واکنشی که او در نهایت به شما نشان می دهد اثر بگذارید. به عبارتی دیگر، او می تواند آتش به پا کند، اما شما می توانید پناه بگیرید تا این آتش شما را نسوزاند.

5. خشم ناشی از یک رنج بزرگ است

وقتی یک مرد با زنی بدرفتاری می نماید، با خودش هم بدرفتاری می نماید. در ابتدا خشم به مرد احساس قدرت و تسلط می دهد، اما کم کم او را از درون می سوزاند و تهی می نماید. این حس کلیشه ای مردانگی دارای خاصیت بوم رنگی بر سلامت جسمی و روحی مرد است و او در درون خود کشمکش و رنجی دارد که نمی داند چیست یا اجازه بروز به آن نمی دهد. در نتیجه گرفتار چرخه معیوبی می گردد که رهایی از آن ساده نخواهد بود. اگر شما بتوانید خشم شوهرتان را از این زاویه ببینید، اختلاف ها و جنگ و جدال ها را شخصی تلقی نخواهید کرد و می دانید که خشم همسرتان ریشه در رنجی بشری دارد.

6. خشم نشانه ضعف است

برخلاف چیزی که در اغلب فرهنگ ها به تصویر کشیده می گردد، خشم نشانه قدرت نیست، بلکه ریشه در ضعف دارد. مردان قوی که اعتماد بنفس خوبی دارند نیازی به داد و بیداد کردن ندارند، بلکه فقط مردان ضعیف و ترسو این کار را می نمایند. پس سوال اصلی باید این باشد که: دلیل پنهان خشم چیست؟

7. حس شوخ طبعی تان بهترین مدافع شماست

وقتی در لحظه ای حساس قرار گرفتید که می دانید همسرتان در آستانه عصبانی شدن است، یادتان باشد که خنده و شوخی بهترین دارو برای هر دوی شماست. به چیزی فکر کنید که شما را به خنده بیندازد. مثلا این متن طنز را به خاطر داشته باشید: خداوند مرد را آفرید و به او گفت: گوش کن، من به تو دو اندام شگفت انگیز دادم که به تو قدرت فکر کردن و منفعت رساندن به جهان را می دهند: یک مغز و یک آلت تناسلی! اما اعتراف می کنم که نقصی در طراحی شان وجود دارد و آن هم اینکه، این دو اندام نمی توانند به طور همزمان خون کافی داشته باشند تا خوب عمل نمایند!

یک نکته

یک مرد ممکن است به خاطر هیجاناتی که سرکوب شان می نماید و از بروزشان می ترسد از دست همسرش عصبانی گردد. مثلا مردی که از بچه گی به او یاد داده اند مرد که گریه نمی نماید، انرژی درونش که مایل به گریه کردن است را سرکوب می نماید و این انرژی ممکن است به صورت خشم و عصیان جلوه کند؛ بنابراین در این لحظه، این احساس ناامنی و پریشانی درون یک مرد است که حرف می زند و رفتار می نماید، نه مردی که عاشق شماست.

تکنیک هایی برای برخورد با شوهر عصبانی

1. خشم او را تغذیه نکنید

خشم یک ویژگی مهم دارد: موقتی است! بنابراین اجازه دهید همسرتان عصبانی باشد و بدانید که بالاخره آرام خواهد شد. اگر خشم او را تشدید کنید، ممکن است ساعت ها و حتی روز ها طول بکشد. یادتان باشد که خشم او خواهد گذشت، اما چیز هایی که در اوج بگومگو ها به هم می گویید ممکن است زخم هایی همیشگی به جا بگذارد.

2. صبر کنید تا آرام گردد

وقتی که همسرتان آرام تر و منطقی تر است در خصوص خشمش حرف بزنید و علت را جویا شوید. تعجب نکنید اگر شوهر شما همچنان عصبانی است، حتی وقتی که همه چیز طبق خواست او پیش رفته است. درک کنید که بدن یک سیستم انرژی است و طول می کشد تا این انرژی فروکش کند. معمولا 20 دقیقه طول می کشد تا تاثیر آدرنالین فروبنشیند. هر وقت همسرتان آرام شد، رفتار غیر منطقی اش را مطرح کنید.

3. خط قرمزهای تان را معین کنید

خط قرمز ها و مرزهای تان را معین کنید و به آن ها پایبند بمانید. بزرگ ترین اشتباه این است که اغلب افراد به طور دقیق معین نمی نمایند چه چیز هایی را نمی توانند تحمل نمایند. معین کردن خط قرمز ها و اعلام آن ها به همسرتان، یکی از موثرترین تکنیک های مدیریت خشم در خانه است.

4. جنگی را که می دانید در آن بازنده اید آغاز نکنید

بهترین ژنرال ها بلدند تنها زمانی باید وارد جنگ شوند که می دانند می بَرند. آن ها منابع خود را برای جنگ هایی که می دانند توان پیروزی اش را ندارند هدر نمی دهند. هر چه کمتر بجنگید، برای وارد شدن به جنگ هایی که می دانید برنده اید قدرتمندتر خواهید شد. با چنین روشی نه تنها قدرت و انرژی بیشتری ذخیره می کنید بلکه همسرتان را نیز با پیروزی تان شگفت زده خواهید کرد و او می فهمد که شما برای چیز هایی می جنگید که واقعا برای تان مهم اند. البته موضوع دقیقا بُرد و باخت نیست، بلکه هدف این است که بدانید و هوشیار باشید که چه چیز هایی ارزش مبارزه کردن دارند و چه چیز هایی را باید رها کنید و بگذرید.

5. بی احترامی را تحمل نکنید

هیچ برخورد تحقیرآمیز و بی ادبانه ای را نباید تحمل کنید. مردی که با شما بد رفتاری می نماید و با خود پسندی به شما بی احترامی می نماید تنها تا زمانی می تواند به این رفتارش ادامه بدهد که هیچکس به او اعتراضی نکند و رفتارش را به چالش نکشد. اگر او خیالش راحت باشد که کسی اعتراضی نمی نماید، حرف های آزاردهنده ای به شما خواهد زد که به واسطه آنها، خود پسندی اش را بیشتر و بیشتر تقویت کند.

توصیه ای قدیمی هست که شاید کمی ناخوشایند باشد، اما درست است: اگر یک بار من را احمق فرض کردی باید خجالت بکشی، اما اگر برای دومین بار من را احمق فرض کردی من باید خجالت بکشم؛ بنابراین اگر شوهر شما بیشتر از یک بار به شما بی احترامی کرد، این وظیفه شماست که متوقفش کنید. بدین گونه که بگذارید بداند چنین بی احترامی هایی را از جانب مردی که قسم خورده تا آخر عمرش عاشق شما بماند تحمل نمی کنید. اگر اجازه دهید بار ها و بار ها با شما بد رفتاری کند، یعنی به او اجازه می دهید باور کند که رفتارش ایرادی ندارد. پس تحمل نکنید و خط قرمزهای تان را واضح اعلام کنید.

6. هر وقت لازم بود عذرخواهی کنید

البته نیازی به این توصیه نیست، اما ارزش تکرار کردن را دارد: اگر در عصبانیت و تشدید اختلاف با همسرتان نقشی دارید پس باید مسئولیت بپذیرید و بگویید: مغذرت می خواهم. هیچ چیزی مانند یک عذرخواهی واقعی، یک قلب عصبانی را آرام نمی نماید. مراقب باشید که عذرخواهی تان از ته قلب باشد و هیچ، اما و اگری به دنبال نداشته باشد. مثلا: من واقعا متاسفم که تو را ناراحت کردم، اما تو ظرف ها را نشستی و خودت باعث ناراحتی من شدی. اگر از اما بهره ببرید، عذرخواهی تان را نفی و خنثی نموده اید.

7. باور کنید تغذیه نیز اثر دارد

همسرتان چه می خورد؟! هله هوله زیاد می خورد؟ اهمیت یک رژیم غذایی خوب برای سلامت روان اهمیت دارد و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. حتما شنیده اید که می گویند: ما همان چیزی هستیم که می خوریم. اگر شوهر شما غذا هایی که ارزش غذایی چندانی ندارند (مانند سیب زمینی سرخ نموده، غذا های فرآوری شده، شیرینی) زیاد می خورد، پس تعجبی ندارد که مغزش داغ می نماید! یک رژیم غذایی ناسالم و بی ارزش می تواند هر کسی را دیوانه کند!

پس توصیه می کنیم سبزیجات تازه را به مقدار زیاد وارد رژیم غذایی تان کنید، گوشت قرمز را اغلب با ماهی و گوشت سفید جایگزین کنید، آبمیوه های طبیعی را به جای آبمیوه های صنعتی انتخاب کنید و در ضمن از مکمل هایی مانند ویتامین B کمپلکس، ویتامین C، امگا 3 و مولتی ویتامین بهره ببرید و زیاد آب بنوشید. مطمئن باشید با رعایت این نکات تغذیه ای، تحریک پذیری و نوسانات خلقی همسرتان به میزان شگفت انگیزی بهبود خواهد یافت.

اگر هیچ کدام از این راه چاره ها جواب نداد، او را از خانه بیرون کنید! البته شوخی می کنیم، این کار شما کاملا غیرقانونی است و درد سر های زیادی برای تان دارد. از سویی دیگر، ممکن است شوهر شما دچار اختلال پرخاشگری باشد یا عوارض مغزی دیگری داشته باشد که باید توسط پزشک متخصص، آنالیز و تشخیص داده گردد. شاید بتوانید او را متقاعد کنید که با هم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

چند توصیه کلی برای برخورد با شوهر عصبانی

در مقابل عصبانیت همسرتان شما عصبانی نشوید

عاقلانه نیست که در واکنش به خشم همسرتان عصبانی شوید. اگر شما در برابر یورش های کلامی همسرتان آرام بمانید و خونسردی تان را حفظ کنید، او از رفتار خودش شرمسار خواهد شد، سعی می نماید رفتارش را اصلاح کند و حتی احترام بیشتری برای شما قائل خواهد شد.

حتما برای شما هم پیش آمده که عصبانی شده باشید و حرف های غیرقابل تحملی زده باشید، اما طرف مقابل تان در جواب شما، آرام مانده و عاقلانه واکنش نشان داده است. آیا در دل تان او را تحسین ننموده اید و برایش احترام بیشتری قائل نشده اید؟ آیا خیلی زود از آنچه گفته اید پشیمان و شرمسار نشده اید؟ بسیار خب، همسرتان را نیز در چنین موقعیتی قرار دهید.

بدانید چه زمانی باید چنین مردی را ترک کنید

شاید لازم گردد تصمیم جدی و سختی بگیرید. اگر تمام راه چاره هایی که به کار بردید به بن بست خوردند و شوهر شما زندگی تان را به شدت تلخ نموده و بدی های او خیلی بیشتر از خوبی هایش شده اند پس او دیگر مردی نیست که با او ازدواج نموده اید و نمی توانید با او شاد باشید. پس مجبورید انتخاب سختی بکنید.

موقعیت تان را ارزیابی کنید و فکر کنید آیا باید در این رابطه بمانید (به هر دلیلی) یا اینکه تصمیم بگیرید این زندگی را ترک نموده و خودتان را نجات دهید. یادتان باشد یک رابطه توهین آمیز مورد پسند هیچکس نیست. اگر خشم و پرخاش در خانه موج بزند، همه آسیب خواهند دید؛ شما، بچه ها و حتی خود همسرتان.

همدلی شما ضروری است

اگر شما شکیبا باشید و با همدلی و مهربانی رفتار کنید می توانید همسرتان را متقاعد کنید که باور کند این تنها مهربانی و محبت نسبت به همدیگر است که رابطه تان را نجات می دهد و ماندگار می نماید. همدلی، اکسیر زندگیست، تمام زخم ها را التیام می دهد و روح را به تعالی می رساند. پس محبت و همدلی تان را از همسرتان دریغ نکنید.

منبع: pairedlife

منبع: برترین ها

به "با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید