تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس کردند؟

به گزارش وبلاگ بوستان، پایتخت نشینان در مرداد ماه سال جاری پنج روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس کردند که علت آن در تمام این روزها افزایش غلظت آلاینده ازن بود.

تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس کردند؟

به گزارش خبرنگاران، هوای پایتخت طی مرداد ماه سال جاری 26 روز در شرایط سالم و 5 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن قرار داشت همچنین در یک روز از این ماه غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود اما به دلیل آنکه آلاینده ازن غلظت به مراتب بیشتری نسبت به ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون داشت به عنوان AQI (آلاینده شاخص) در آن روز اعلام شد.

لازم به ذکر است که آلاینده ازن در مرداد ماه نسبت به ماه گذشته در پایتخت روند کاهشی داشته است چرا که طی تیرماه این آلاینده 13 روز از هوای پایتخت را تحت تاثیر قرار داده بود تا جایی که یک روز از این 13 روز با شاخص میانگین 160 در شرایط ناسالم برای همه قرار داشت.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران آلاینده ازن طی مرداد ماه سال 97 و 96 نیز سه روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود.

آلاینده ازن چگونه فراوری می گردد؟

آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید فراوری آلاینده ازن(O3) می نمایند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودروها، موتورسیکلت ها و خودروهای دیزلی است. ترکیبات آلی فرار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی فراوری می گردد و از این رو می توان گفت که خودروهای دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای آلاینده ازن هستند که در حضور گرما و نور خورشید این آلاینده را فراوری می نمایند.

اما آلاینده ازن تنها حدود دو سال است که به عنوان آلاینده شاخص در روزهای گرم تابستانی اعلام می گردد. از یک طرف افزایش دمای هوا شرایط حضور این آلاینده در تهران را بیش از پیش فراهم نموده و از سوی دیگر به روزرسانی سیستم های سنجش آلودگی هوا اندازه گیری آن در کلانشهر تهران را دقیق تر نموده است.

تاثیر آلاینده ازن بر سلامت

بر اساس اعلام وزارت بهداشت آلاینده ازن پس از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون خطرناک ترین آلاینده برای انسان به ویژه بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و بچه ها است و زمانی که غلظت ازن افزایش می یابد، احتمال بروز علایم تنفسی و سرفه در بچه ها و افرادی که فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است. از این رو توصیه شده است که همه افراد بویژه بچه ها، مبتلایان آسم و افرادی که در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امکان فعالیت هایشان در فضای بیرون از منزل را کاهش دهند و بویژه از ساعت 11 صبح تا 18 در فضای آزاد حضور نیابند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید