سلحشوری: آمار وزارت علوم درباره بکارگیری زنان در هیات علمی ناقص و مخدوش است

به گزارش وبلاگ بوستان، یک عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی آمار ارائه شده از سوی وزارت علوم در مورد به کارگیری زنان در هیات های علمی را مخدوش و ناقص توصیف کرد.

سلحشوری: آمار وزارت علوم درباره بکارگیری زنان در هیات علمی ناقص و مخدوش است

به گزارش وبلاگ بوستان، پروانه سلحشوری در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه مجلس و در جریان طرح سوال خود از وزیر علوم در خصوص علت تبعیض در جذب فاغ التحصیلان زن به عنوان هیات علمی گفت: طبق برنامه ششم دستگاههای اجرایی موظف به رعایت اهداف سند چشم انداز و بهره برداری از سرمایه انسانی زنان و تقویت صندلی سازمانی زنان در دستگاهها هستند.

وی اضافه نمود: من در خصوص جذب زنان در هیات علمی از وزیر سوال کردم اما ایشان به جز کلی گویی درباره آمار دانشجویان چیزی نگفتند. همچنین ارائه آمار مخدوش در این زمینه باعث شرم من شد. وزارت علوم، مرکز تربیت نخبگان کشور است. اگر وزارت علوم نتواند آمار درستی از زنان عضو هیات علمی ارائه کند از کجا این انتظار را داشته باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: من آماری را در این زمینه از وزارت علوم دریافت کردم که ناقص، مخدوش و غیر قابل اعتماد است . بر همین اساس نامه ای به سازمان امور استخدامی زدم که آمار آنها هم با وزارت علوم همخوانی نداشت. حتی دانشگاههای برتر ما آمار درستی در زمینه مدیریتی ندارند. یک جا 5 هزار و 800 نفر و یک جا 12 هزار نفر را به عنوان زنان عضو هیات علمی به من گفتند . در حالی که بر اساس جداولی که برای ما فرستادند ما به عدد 5 هزار و 700 نفر رسیدیم. همچنین میزان حضور زنان در هیات علمی را 12 درصد عنوان کردند در حالی که این رقم در خصوص مدیریت دانشکده ها و دانشگاهها به مراتب پایین تر است.

سلحشوری با طرح این سوال که وزیر علوم چند معاون زن دارد؟ ادامه داد: وزارت علوم از جمله وزارت خانه هایی است که زنان توانمند و با سابقه ای در آن حضور دارند و انتظار ما از دولت اعتدال این است که تدبیری گردد و زنان توانمند به کار گرفته شوند.

وی اعلام نمود: آمارهای بین المللی نشان می دهد ایران جزو 4 کشور آخر در زمینه شکاف جنسیتی است و در واقع فاصله عدالت جنسیتی بین زنان و مردان در ایران مثل بسیاری از کشورهای عقب مانده جهان است. چه کسی باید در این زمینه احساس مسئولیت کند تا وضع زنان را ارتقا دهد. وقتی 44 درصد فارغ التحصیلان دکترا از زنان هستند این شکاف چطور باید پر گردد.

نماینده تهران اضافه نمود: وزارت علوم در آمار اعلامی خود 80 مرکز آموزشی را به ما اعلام نموده در حالی که سازمان امور استخدامی 173 مرکز را به ما اعلام کردند. به نظر می رسد وزارت علوم جاهایی که هیات علمی زن کم بوده را حذف نموده تا فاصله را حفظ کند و آمار مخدوش 20 درصد زن هیات علمی را به ما ارائه کند. مثلا در آمار وزارت علوم تعداد کارکنان دانشگاه یاسوج 6 نفر اعلام شده در حالی که طبق آمار سازمان امور استخدامی تعداد کارکنان این دانشگاه بیش از 300 نفر هستند. به نظر می رسد یا ما را بی سواد فرض کردند یا کارکنان وزارت خانه سواد ندارند. که در هر حالت باید افسوس خورد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در کل کشور تنها دو رییس دانشگاه زن وجود دارد که یکی از آنها مربوط به دانشگاه الزهراست خطاب به وزیر علوم گفت: آیا شما مخالف حضور زنان در رده های مدیریتی هستید یا از جایی مدیریت می شوید که زنان را به کار نگیرید؟ من به حال اساتید و نخبگان کشورمان افسوس می خورم. اگر شما وضع زنان را ارتقاء ندهید چه کسی آن را ارتقاء می دهد؟ توسعه پایدار از زنان به عنوان عاملان توسعه یاد می نماید.

سلحشوری اضافه نمود: طبق آماری که ارائه کردند در کل وزارت علوم شش مسئول زن داریم. ما قرار است برای ارتقاء وضع زنان چه کار کنیم و چه برنامه ای پیش روی ما وجود دارد؟ متاسفانه شرایط زنان در وزارت علوم به شدت اسف بار است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی با اشاره به بعضی فشارها به تشکل های دانشجویی نیز اظهار کرد: دانشجویان انجمن های اسلامی به شدت تحت فشار هستند و مجوزهای لازم برای آنها صادر نمی گردد. چندی قبل هم انجمن اسلامی آزاد کرمان به دلیل واکنش نشان دادن به توهین هایی که به آقایان ظریف و روحانی شده بود کتک خوردند.

وی در ابتدای اظهارات اش فوت دو کولبر نوجوان را شهادت گونه توصیف کرد و با تسلیت درگذشت آزاد و فرهاد خسروی بر ضرورت ایجاد اشتغال برای کولبران تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سلحشوری: آمار وزارت علوم درباره بکارگیری زنان در هیات علمی ناقص و مخدوش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلحشوری: آمار وزارت علوم درباره بکارگیری زنان در هیات علمی ناقص و مخدوش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید