سودجویی دلالان املاک از تهاتر خانه در ایران و ترکیه

فعالان مسکن می گویند، این روز ها بازار معاوضه ملک داغ شده است و بسیاری از شرکت های مشاور املاک در اقتصاد تحریم زده ایران به معاوضه مسکن روی آورده اند.

سودجویی دلالان املاک از تهاتر خانه در ایران و ترکیه

خانه تهران تان را بدهید و خانه ترکیه بگیرید این تیزر تبلیغاتی جدیدترین پدیده بازار مسکن است. فعالان مسکن می گویند، این روز ها بازار معاوضه ملک داغ شده است و بسیاری از شرکت های مشاور املاک در اقتصاد تحریم زده ایران به معاوضه مسکن روی آورده اند. آن ها شرح می دهند که این کار نه تنها مشکل نقل و انتقال پول در حجم بالا را حل می نماید بلکه سود گزافی به جیب مشاوران املاک می ریزد.

نرخ تورم سالانه ترکیه درحال حاضر 18 درصد است. این درحالی است که تورم ایران تا 40 درصد گزارش شده است و همین سبقت تورم ایران از ترکیه موجب شده که تعویض ملک ترکیه با ایران برای دلالان سود بالایی داشته باشد.

سال گذشته ایرانیان 8 هزار واحد مسکونی در ازمیر خریداری نموده اند. این آمار را یکی از وزارتخانه های مالی ترکیه منتشر نموده و شرح داده است که ایرانی ها پس از عراقی ها بزرگترین خریداران ملک در ترکیه هستند.

خبرگزاری آناتولی گفت که بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی در صدر فهرست کسانی که برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نموده اند، قرار دارند. براساس داده های دولت ترکیه، از 19 سپتامبر 2018 (شهریور گذشته) تا 11 جولای 2019 (20 تیرماه جاری)، دو هزار و700 نفر از سرمایه گذاران کشور های مختلف، ازجمله ایران برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نموده اند که 981 تن از آن ها به این هدف دست یافته اند. از این تعداد 253 سرمایه گذار ایرانی پیروز به اخذ شهروندی این کشور شده اند.

مدیر یکی از بزرگترین مشاورین املاک صحه بر این موضوع می گذارد و ادامه می دهد: ایرانی ها هم با توجه به شرایطی که دارند، دست به چنین اقدامی می زنند؛ معمولا قشر مرفه جامعه به شمار می آیند و دارای ویلا های آنچنانی هستند که می خواهند درکشور دیگری هم جایی به عنوان پاتوق داشته باشند و جایگاهی برای تفریح خود انتخاب می نمایند؛ البته این موضوع را نباید از یاد برد که با خرید یا معاوضه ملک می توان ویزای اقامت هم دریافت کرد که در ابتدا اقامت های یک ساله و دوساله وجود دارد و پس از آن، می توان اقامت دایم گرفت.

جالب است که بدانید بسیاری از ایرانی ها املاک ترکیه را با هدف دریافت اقامت در این کشور خریداری نموده اند، اما پروسه دریافت اقامت از ترکیه آن هم با سرمایه گذاری در بخش املاک این کشور راهی بسیار دراز و سخت دارد؛ چراکه ترکیه در ازای خرید ملک، به خریداران اقامت موقت می دهد و این اقامت موقت ممکن است در سال های آینده تبدیل به اقامت دایم گردد. از سمت دیگر ترکیه ویزای اقامت را نه به کل خانواده خریدار ملک، بلکه تنها به همان فرد خریدار می دهد.

این موضوع سبب شده است که ایرانی های زیادی از خرید ملک در ترکیه پشیمان شوند و در اپلیکیشن های مسکن با آگهی های زیادی روبرو می شوید که ایرانی ها خواستار فروش ملک خود در ترکیه شده اند. کافی است به سایت دیوار سرکی بکشید تا متوجه این موضوع شوید.

این دسته از افراد یکی از بزرگترین گروه هایی هستند که خواستار معاوضه ملک خود با تهران شده اند.

با این وجود، محمود زعفرانلو که مالک یکی از بزرگترین بنگاه های املاک ایران است، می گوید که معاوضه ملک با کشور دیگر، پدیده رایج بازار مسکن در سایر کشورهاست.

زعفرانلو در این زمینه می گوید: معاوضه ملک در جای جای دنیا وجود دارد، البته با سازوکار هایی که برای خود تعریف نموده است. اما کشور ما در گذشته با قبرس و اسپانیا معاوضه ملک را تجربه نموده است، اما اکنون با شرایط مالی موجود بدون شک افراد عادی نمی توانند دست به چنین کاری بزنند و این برای قشر مرفه جامعه است که نگران ارزش دارایی شان هستند. افرادی که احساس امنیت مالی ندارند، می خواهند درکشور دیگری سرمایه گذاری نمایند.

او شرح می دهد: معمولا کشور های توریست پذیر بیشتر معاوضه ملک با سایر کشور ها را تجربه می نمایند و ترکیه هم از این ویژگی برخوردار است و هم یک کشور محبوب برای ایرانی هاست.

زعفرانلو درباره شیوه معامله هم می گوید: این دسته از معاملات به صورت تهاتر انجام می گردد و البته لزومی ندارد که قیمت املاک یکسان باشد و افراد می توانند مابه التفاوت آن را پرداخت نمایند؛ به عبارتی اگر قیمت زمین در تهران 5 میلیون تومان باشد، در استانبول هم حتما نباید 5 میلیون تومان باشد، تهاتر می نمایند و مازاد آن پرداخت می گردد.

او در ادامه با اشاره به این که چنین مبادلاتی به صورت دلاری انجام می گردد، در این زمینه شرح داد: باید در نظر داشت که چنین معاملاتی به صورت دلاری انجام می گردد؛ این مازاد یا نقصان باید به قیمت دلار محاسبه گردد.

حالا که این حجم از متقاضیان زندگی در ترکیه بالا رفته، خرید خانه در ترکیه برای ما چقدر آب می خورد؟

قیمت خانه های ترکیه تفاوت چندانی با تهران خودمان ندارد و البته اگر بخواهید خانه های ارزان تری بخرید، ناچارید که به حومه شهر ها بروید، اما قیمت مسکن در شهر های بزرگ و اصلی ترکیه خیلی با تهران تفاوتی ندارد و برای خرید یک آپارتمان حدود 100 متری در شهر های استانبول، آنکارا، آنتالیا یا آلانیا باید چیزی حدود یک تا دو میلیارد تومان پول داشته باشید.

آلانیا یکی از شهر های توریست پذیر ترکیه است. اگر شما می خواهید خانه ای در این منطقه داشته باشید که رفاه شما را فراهم کند، به طور متوسط هزینه ای که برای خانه 110 متری می کنید 113000دلار می گردد؛ یعنی یک میلیارد و 310 میلیون باید هزینه کنید. البته این قیمت ها بنا به متراژ و منطقه مورد نظر تغییر می نماید؛ مثلا اگر بخواهید خانه 200متری در آنتالیا خریداری کنید به تناسب متراژ قیمت هم بالا می رود و چیزی نزدیک به 205000 دلار می گردد؛ یعنی 2 میلیارد و 398 میلیون تومان می گردد. اما در خود استانبول قیمت ها بالا می رود، به طوری که برای خرید آپارتمانی در حال ساخت با 124 متر مربع 149100 یورو یعنی 2 میلیاد و 236 میلیون باید هزینه کرد.

فروشندگان ترکیه خانه های خود را به دلار می فروشند. این در حالی است که ارزش ملک در ایران با تومان سنجیده می گردد و تبدیل بهای خانه های تهران از پول کم ارزش ملی به دلار یکی از بزرگترین نگرانی های ایرانی هاست. آن ها می گویند که نمی دانند این معامله به سودشان است یا نه؟

آیا محاسبه قیمت ملک ترکیه با دلار به زیان ایرانی هاست؟ محمود زعفرانلو در پاسخ به این پرسش به شهروند شرح می دهد: افزایش قیمت مسکن در ایران جهش دلار را جبران می نماید.

البته رشد قیمت دلار و مسکن همپای هم نبوده است و در حالی که دلار در سال 97 جهش حدود 160 درصدی را تجربه نموده بود، گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که قیمت مسکن در ایران حدود 142 درصد رشد داشته است. با این حال این اختلاف قیمت از نظر فعالان بازار مسکن قابل چشم پوشی است و می توان گفت که خریداری ملک براساس قیمت دلار ایرانی ها را متضرر نمی نماید.

البته میزان رشد قیمت مسکن در ترکیه ناچیز است. این در حالی است که رشد قیمت مسکن در ایران رشد سه رقمی است و همین موضوع در درازمدت سود بالایی را نصیب افرادی می نماید که ملک ترکیه شان را با ملک تهران معاوضه می نمایند.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سودجویی دلالان املاک از تهاتر خانه در ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودجویی دلالان املاک از تهاتر خانه در ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید