فضاپیمای مدارگرد خورشیدی با موفقیت به فضا پرتاب شد

به گزارش وبلاگ بوستان، صبح امروز به وقت ایران فضاپیمای مدارگرد خورشیدی (Solar Orbiter) با موفقیت از پایگاه کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. ماموریتی که یکی از اهداف اصلی آن آنالیز قطب های خورشید است.

فضاپیمای مدارگرد خورشیدی با موفقیت به فضا پرتاب شد

این فضاپیمای 1800 کیلوگرمی طبق برنامه و پس از گذشت 53 دقیقه از زمان پرتاب از موشک جدا شد. تنها چند دقیقه بعد نیز ارتباط با فضاپیما برقرار شد و تیم کنترل سیگنال فضاپیما را بدون مسئله ای دریافت کرد.

ماموریت مدارگرد خورشیدی حاصل همکاری سازمان فضایی اروپا (ESA) و ناسا است. گردآوری داده ها و تصاویر دقیق و همچنین آنالیز نواحی قطبی خورشید از اهداف اصلی این ماموریت است. مدارگرد خورشیدی برای اولین بار نمایی دقیق از قطب های خورشید ثبت خواهد نمود.

طرح اولیه انجام چنین ماموریتی دو دهه پیش و در سال 1999 ارائه شد. سازمان فضایی اروپا در ابتدا قصد داشت این فضاپیما را بین سال های 2008 تا 2013 به فضا پرتاب کند. با این حال بعضی مسائل فنی و اصلاح چندباره جزئیات باعث شد پرتاب این فضاپیما تا امروز به تعویق بیفتد.

محافظت مدارگرد خورشیدی از گرمای خورشید یکی از بخش های چالش برانگیز طراحی این فضاپیما بود. با پیشرفت فناوری در سال های اخیر اما متخصصان توانستند راهی برای محافظت از ابزارهای بسیار حساس این فضاپیما پیدا نمایند. یک سپر حرارتی 150 کیلوگرمی تجهیزات این فضاپیما را خنک نگه می دارد و می تواند تا دمای 520 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

سپر حرارتی فضاپیمای مدارگرد خورشیدی از لایه های مختلفی تشکیل شده است. طراحی سپر حرارتی با دقت تمام صورت گرفته است و حتی در ساخت آن از موادی استفاده شده که برای همین ماموریت ساخته شده اند.

راستا مدارگرد خورشیدی

در سه ماه آینده متخصصان به آنالیز شرایط 10 ابزار علمی فضاپیما مشغول خواهند بود تا از عملکرد صحیح آن ها مطمئن شوند. در طول این مدت فضاپیما راستا حرکت خود را برای قرارگیری در مدار مورد نظر ادامه خواهد داد و حدود دو سال بعد به مدار در نظر گرفته شده خواهد رسید.

مدارگرد خورشیدی برای رسیدن به مدار معین شده دو بار از نزدیکی سیاره زهره و یک بار نیز از نزدیکی سیاره زمین گذر خواهد نمود و با یاری گرانش این سیارات در راستا مورد نظر قرار خواهد گرفت.

پس از گذر فضاپیما از نزدیکی زمین در اواخر سال 2021 فاز اصلی ماموریت مدارگرد خورشیدی شروع خواهد شد و در سال 2022 این فضاپیما از نزدیکی خورشید عبور خواهد نمود. در ادامه ماموریت این فضاپیما با یاری گرانش سیاره زهره مدار خود را به خورشید نزدیک تر خواهد نمود.

مدار این فضاپیما به گونه ای طراحی شده که نسبت به صفحه منظومه شمسی انحراف نسبتا زیادی دارد. این مدار خاص این فرصت را به اخترشناسان می دهد تا برای اولین بار نگاهی دقیق به قطب های خورشید بیندازند. کاری که از روی زمین و حتی تلسکوپ های خورشیدی که در مدار اطراف زمین قرار دارند تا حد محدودی انجام می گردد. مدارگرد خورشیدی می تواند با یاری دوربین هایش از قطب های خورشید تصویربرداری کند. اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ رخ خواهد داد. هر چند که برای مشاهده اولین نماهای دقیق از قطب های خورشید باید تا سال 2025 صبر کرد.

فضاپیمای سازمان فضایی اروپا با دو روش به آنالیز خورشید خواهد پرداخت. بخشی از ابزارهای این فضاپیما محیط اطراف فضاپیما را زیر نظر خواهند گرفت و مواردی همچون میدان های مغناطیسی و الکتریکی و همچنین ذرات و موج هایی که از نزدیکی فضاپیما گذر می نمایند را سنجش خواهند کرد. تعدادی از دیگر ابزارهای مدارگرد خورشیدی نیز به تصویربرداری و جمع آوری داده از خورشید، جو و جریان مواد از آن مشغول خواهند شد. اطلاعاتی که به دانشمندان یاری خواهد نمود تا به درک بهتری از فرآیندهای درون خورشید دست پیدا نمایند.

ماموریت مدارگرد خورشیدی مکمل ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا خواهد بود. ترکیب داده های این دو ماموریت قطعا باعث درک بهتر ما از تک ستاره منظومه شمسی خواهد شد.

رهبری پروژه مدارگرد خورشیدی بر عهده سازمان فضایی اروپا است و ناسا نیز در زمینه پرتاب و ساخت یکی از ده ابزار این فضاپیما با ESA همکاری نموده است. ناسا در مجموع 386 میلیون دلار بودجه به این ماموریت اختصاص داده و از سوی دیگر سازمان فضایی اروپا 877 میلیون دلار در این پروژه هزینه نموده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مدارگرد خورشیدی.

Copyright: ESA/ATG medialab

منبع: دیجیکالا مگ

به "فضاپیمای مدارگرد خورشیدی با موفقیت به فضا پرتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای مدارگرد خورشیدی با موفقیت به فضا پرتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید