مسکو: هرگز از معاهده آسمان باز خارج نمی شویم

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز دوشنبه در سخنانی گفت: علیرغم خروج احتمالی آمریکا از معاهده آسمان باز؛ ما هرگز از آن خارج نمی شویم.

مسکو: هرگز از معاهده آسمان باز خارج نمی شویم

معاون وزیر خارجه روسیه در این خصوص گفت: توافق مذکور را مهم می دانیم. این توافق به ویژه در برهه زمانی کنونی موجب ثبات در بسیاری از موضوعات خواهد شد.

وی در این باره اضافه نمود: البته در این خصوص گزینه های زیادی وجود دارد؛ اما خروج از این معاهده هرگز توسط ما انجام نخواهد شد.

لازم به ذکر است، وال استریت ژورنال چندی پیش به نقل از دو منبع در دولت آمریکا نوشته بود: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سندی را درباره قصد این کشور برای خروج از پیمان آسمان باز امضاء نموده است.

این روزنامه در ادامه می نویسد که هنوز تصمیم نهایی در این مورد اتخاذ نشده است.

مخالفان پیمان آسمان باز در دولت آمریکا معتقدند که این پیمان موجب می گردد تا روسیه اطلاعات شناسایی را از ایالات متحده جمع آوری کند.

این نشریه همچنین با استناد به منابع، ادعا کرد که روسیه در 20 سپتامبر 2019 مانع از انجام پروازهای شناسایی آمریکا و کانادا تحت پیمان آسمان باز در بخش اروپایی روسیه شد.

توافقنامه ای آسمان باز توافقی بین 34 کشور دنیا است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده می باشد.

معاهده آسمان های باز یکی از بزرگ ترین کوشش های بین المللی برای هرچه شفاف تر کردن فعالیت های نظامی است.

پیش بینی می گردد تصمیم ترامپ برای خروج از این پیمان با محکومیت هر دو حزب عمده آمریکا همراه باشد.

پیش از این دولت ترامپ از چندین پیمان، توافقنامه و معاهده بین المللی دیگر از جمله توافق هسته ای ایران و پیمان آب و هوایی پاریس خارج شده بود.

لازم به ذکر است معاهده دنیای آسمان باز در سال 1992 تصویب شد؛ اما در سال 2002 به طور کامل به اجرا درآمد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مسکو: هرگز از معاهده آسمان باز خارج نمی شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: هرگز از معاهده آسمان باز خارج نمی شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید