وام برای کشت جایگزین در حاشیه دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ بوستان، اشرف شفیعی- تبریز - خبرنگار:از چند سال قبل ممنوعیت کشت محصولات پرمصرف مانند هندوانه، گوجه فرنگی و صیفی در اطراف دریاچه ارومیه با جدیت دنبال می شود؛ همچنین پرکردن چاه های غیرمجاز و روش های قهری هم ادامه دارد.

وام برای کشت جایگزین در حاشیه دریاچه ارومیه

این در حالی است که ممنوعیت کشت این محصولات موجب اعتراض کشاورزان و باغداران شده و آنان برای جایگزین کردن کشت، توان مالی لازم را هم ندارند. نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی که نایب رئیس فراکسیون دریاچه ارومیه را هم برعهده دارد، درباره تحقیقاتی که از سوی فراکسیون دریاچه ارومیه برای کشت جایگزین در اطراف دریاچه ارومیه اجرا شده است، گفت: نظر نمایندگان مجلس به ویژه فراکسیون این بوده که نمی توان تنها کشاورزان و باغداران را مجبور به تغییر الگوی کشت کرد. بلکه باید برای آن ها کشت محصولات جایگزین با سود مناسب را هم در نظر گرفت. بر این اساس کشت 3 محصول پسته، زعفران و گل محمدی که محصولاتی با ارزش دهی بالا و کم مصرف آبی هستند، پیشنهاد شده است.

شهاب الدین بی مقدار با بیان این که کشت و نگهداری این گیاهان ضمن نیاز به آموزش های اولیه، هزینه های زیادی هم دارد، اظهار کرد: در مذاکراتی که با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی شده و با موافقت این وزارتخانه وام های کم بهره برای کاشت جایگزین در حاشیه دریاچه ارومیه پرداخت می شود. در هفته های اخیر مذاکراتی شده و در روزهای پیش رو نیز جلساتی خواهیم داشت تا این وام ها همانند وام های کم بهره دیگر سریعاً پرداخت شود؛ البته نیاز به فرهنگ سازی و آموزش های لازم هم هست که این مهم هم با همکاری کارشناسان جهاد سازندگی و مروجین انجام می شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "وام برای کشت جایگزین در حاشیه دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام برای کشت جایگزین در حاشیه دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید