ورود دوباره ملخ ها در آبان ماه ، 9 استان کشور درگیر می گردد

به گزارش وبلاگ بوستان، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به پیش بینی ها و شرایط آب و هوایی، از آبان ماه کشور با ورود موج جدید ملخ صحرایی روبرو است.

ورود دوباره ملخ ها در آبان ماه ، 9 استان کشور درگیر می گردد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا درگاهی افزود: در سال زراعی گذشته، کشور از سمت شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان مورد تهاجم آفت ملخ صحرایی نهاده شد، با تمهیداتی که صورت گرفت این آفت مدیریت شد و امنیت غذایی کشور مورد تهدید قرار نگرفت.

وی ادامه داد: بنا بر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی ها، از آبان ماه این آفت به وسیله سیستان و بلوچستان وارد کشور می گردد.

درگاهی گفت: به همین دلیل برای ایجاد هماهنگی های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی های لازم به وسیله سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد.

وی افزود: سال گذشته حدود 12 میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در 750 هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می گردد برای سال جاری نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی 800 تا 900 هزار هکتار انجام گردد.

رئیس سازمان نباتات توضیح داد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار 40 تا 50 هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای 800 هزار هکتار مبارزه 40 میلیارد تومان اعتبار ضروری است.

وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت.

درگاهی تاکید نمود: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت گردد.

وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می گردد بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه های زراعی کشور جلوگیری گردد.

آقای درگاهی توضیح داد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم ضروری است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان ها بخش دیگر در حال خریداری است.

وی ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد 9 استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان های کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین تر است.

آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی نمایند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ های صحرایی صورت پذیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ورود دوباره ملخ ها در آبان ماه ، 9 استان کشور درگیر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود دوباره ملخ ها در آبان ماه ، 9 استان کشور درگیر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید